A place for Maine's Frugalistas to Share Information on Matching Coupons with Upcoming Sales to Maximize Savings to Your Budget. Welcome, Friends ♥
Showing posts with label Coupon Blogs. Show all posts
Showing posts with label Coupon Blogs. Show all posts

Monday, February 20, 2012

Shaw's 2/17-2/23

I am afraid it is taking me longer to find the time to do these posts as my daughter's pending wedding moves closer and closer. I did find time to get my weekly shopping done at both Shaw's Supermarkets and Rite Aid. There were some pretty good deals at Shaw's this week. I hadn't time to sort and file all my coupons collected, so I took advantage of a couple of the deals while I was already out and in the are. I will make a return run when I go to Bangor this week for work.

All told, I purchased 10 boxes GM cereal, 20 boxes of various Hamburger/Chicken helper meals, 9 Hershey bars, 2lb strawberries all for $35.00. The bill rang up to just over $95 before sales and coupons. These are some of the deals with their coupon match ups (if they apply) that I was excited over. Enjoy!




There was no coupon match up for this, but I just bought 2 lbs of strawberries at Sam's club this week for more nearly $5/2LBS. This is a better deal. Also, you CAN freeze strawberries to use for shortcakes, mixed drinks, etc. I would not recommend trying to eat them raw again after freezing because of their consistancy.









There are $1/8 and $1/10 coupons available for this deal. Using it bring them to .50¢/cup AND you get a catalina for 1 FREE 4pk when you buy 10. Note: Cherie, did you get your catalina for this at the register?
Use $1/2 coupon from 1/8 SS2 to make buying the Barilla pasta .50¢/box when you buy 2 boxes. The coupon is for the whole grain variety. 




There are MANY various Hamburger Helper coupons available right now. I used (1) .90/4 printable coupon and (4) .80/4 printable coupons for my trip. That made them .54¢-.59¢/box. You can also use the $1/4 coupons from 1/8 or 2/5 GM inserts. Some markets have .75/3 in that insert- we didn't. printable from Coupons.com page 4 Zip 30062 I like these because the kids will eat them without a fuss and on nights when we have someone over unexpectedly, they feed a lot of people quickly. I "doctor" mine up by adding chopped onions, bell peppers, and topping it with additional parmesan cheese on the "Italian or cheese" varieties that use hamburger. I was interested to see a couple of new chicken varieties; lemon pepper and a spicy honey-mustard based chicken dish. I haven't tried them yet, but am looking forward to it.
You need to buy a total of 10 items to get the price. You can mix and match. And, you earn Box Tops!
Totinos Pizza Rolls- use $1/2 from 1/29 SS insert= .49¢/box
Betty Crocker Cake/Frosting- use $1/when you buy both from 1/22 SS insert= $1.49/both
GM Cheerio Cereals- use $1/3 from 1/2 SS or 2/5 GM= $1.16/box Use Printable Coupons HERE These are for .75/1 box on the Multi Grain Peanut butter and Dulce de Leche flavors. If your store has these as part of the sale (and I have read that they are), they will be free when the coupon doubles.

Have a great day!
Sonja ♥






Friday, February 10, 2012

Just a note that I had, in fact, already posted a blog similar to this one on Friday, but somehow in my effort to edit in a picture of what I purchased at Shaw's, the post was deleted. Replicating my writing is not my favorite thing to do, but there are some pretty good deals at Shaw's this week. So, here it is again... sort of. ♥

Buy 10 Knorr Sides on sale at 10 for $10. Use (3) $1/3 coupons from last week's newspaper to pay only $7.00 and receive a free 4 lb Rotiserrie chicken AND a 1.5 ltr of any Pepsi product. Pretty good offer, I thought!
Pillsbury Cinnamon Rolls are on sale for 2/$3 this week. Buy 6 and use (3) $1/3 coupons from 2/5 GM insert and pay only $1.16 each. Or, if you have the peelie from a can for .55/2 you can use (2) of these to make them only .95¢/can when you buy 2.
Super Chill soft drinks are also on sale this week for .88¢. The ginger ale and fruit punch flavors are great to make punch with for gatherings or to drink alone. I also like to have the flavored seltzer waters on hand for easy cocktails and mixed adult beverages. I got (3) .25¢/1 coupons from the Wish Big, Win Big (WBWB) promotion, which ended on the 9th- the coupons are valid until 2/22. Using them this week brings each of these 2 ltr bottles to only .63¢ each. While I was shopping, I also found the Bangor store had the 1 ltr seltzer waters on sale for .64¢. You can use the $1/2 coupon from the Shaw's coupon book (check customer service or by the entrance door) and pay only .28¢ for both when you buy two of them!

Progresso Soup is on sale this week as part of the 10 for $10 sale. Use the $1/4 coupon from the 2/5 GM insert to make these .75¢/can. My husband and younger daughters love these because they are warm and filling as soup should be, but they are also more like home made. I like them because they are delicious and quick out of the can, or you can use them as a stock base and add more things to make them even better! For example, yesterday while Sean and Caleb were working on our van, I grabbed 1/2 yellow onion, some mushrooms, and the rest of a package of celery and sauted them until translucent for about 5-7 minutes in some butter. I added 2 cloves of garlic, slivered and cooked that a minute or two more. In went a dollop of cream cheese and a hand full of grated parmesan cheese to melt. I opened a can of Progresso Creamy Mushroom soup and stirred it in, letting it simmer until it was all combined, hot and ready to serve. Sean LOVED it- raved about it all day. So easy!!! All told, for the cost of some left over veggies and a .75¢ can of soup, it took me about 15 minutes of my time to create this yummy soup; well worth my effort for his praise.


The cost before sales/coupons came to over $85.00. I paid $33.51 for everything, a savings of 61%!

20 Progresso Soups @ .75¢= $15.00
4 Big Chill Selters @ .14¢= .56¢
1 ltr Mt Dew= FREE with promotion
12 Knorr sides @ .70¢= $8.40
4 UP2U gum @ .49¢= $1.96
3 Ginger Ale @ .63¢= $1.89
1 Orange Big Chill soda= FREE with WBWB promotion coupon
(1) 4 lb Rotiserrie Chicken = FREE with promotion
1 My Essentials Pasta Sauce= FREE with WBWB promotion coupon
6 Pillsbury Cinnamon Rolls @ .95= $5.70


Hope you have a great week!
Sonja ♥




Thursday, January 19, 2012

Match Ups for Walgreens for 1/22-1/28

Helloooo.

I have begun putting together the coupon/sale match ups for next week's bargains. I will be updating as I see this week's coupons, so check back!

Walgreen's:
This is a good week to stock up on medicines, again.

Ultimate Flurry Protein Bar is a Freebie. Buy one for $1.99 and get a $1.99 RR.

Renew Life Flush & Fit Kit is also a Freebie. Buy one for $20.00 and a rebate form for $20.00 will print at the register.

Triaminic Fever Reducer is on sale for $5. Buy two and use (2) $1.50/1 coupons. You will pay $4 at the register and earn a $5 RR for a profit of $1.00.

Tylenol Cold Liquid is on sale for $5. Buy two and use (2) $2/1 coupon. You will pay $6 at the register and earn a $5 RR for a net cost of .50¢ each.

Ex Lax, Gas X, and Maalox are all on sale for $5 and all qualify for the Buy $20 and get $10 RR.
I have these coupons in my binder:
$3/2 Gas X or Maalox Advanced (buy 4, use 2 coupons= $14 at register, earn $10= $1 each)
$2.50/2 Maalox Advanced Products (buy 4, use 2 coupons= $15 at register, earn $10= $1.25 each)
$1/1 Any Gas X Prevention Product (buy 4, use 4 coupons= $16 at register, earn $10= $1.50 each)
$1/1 Any Maalox Advanced Product (same scenerio)
$2/1 Any Ex Lax (buy 4, use 4 coupons= $12 at register, earn $10= .50¢ each)

My plan is to use the highlighed offers and purchase two Gas X and two Maalox. Because I also have RRs to use from last week, I plan on using two $2 RRs. My cost at the register will be $10 and I will earn a $10rr, making my net transaction FREE. In a second transaction, I will buy four Ex Lax. I will use another two $2 RR to make my cost at the register $8 and I will earn another $10RR. I cannot use the first $10 RR on the 2nd transaction because the 2nd $10RR would not print. Doing it this way will cost me $18 out of pocket, but I will earn a total of $20RRs, making me a profit of $2. I will stock these items in my medicine closet to have on hand should anyone require them.

Advil and Advil PM are on sale for $4.99. I have seen mention of a $1/2 coupon, but I did not have one in my binder. If you do, you can buy 2, use one coupon and pay $7.98 at the register. You will earn $5 RR when you buy two, making your net cost $2.98/2 or $1.49 each.

Prevacid is on sale for $20 with a $10RR. There is a $7/2 coupon available, but would buying 2 at the same time be the best way to do this deal? If you buy two and use the coupon, you will spend $33 at the register and earn $10 RR= $23/2 or $11.50 each net cost for a savings of $8.50 over the sale price. However, if you bought the same two boxes in 2 seperate transactions without using the coupon, you will spend $40 at the register and earn $20RR= $20/2 or $10 each net cost for a savings of $10. This only works when you do not roll your RRs. This is the better deal. If you use the 1st RR on the 2nd transaction, you will pay $20 in your 1st transaction and $10 in your 2nd transaction totalling $30 with no RR left for a net transaction of $15/box.

Hershey's Candy Bar are on sale for .59¢ with the in ad coupon. Use the Buy One, Get One coupon on Air Delights. Buy Any on sale Hershey bar and get an Air Delight's Bar FREE. Total cost .59¢ for two candy bars or .30¢ each.

Nice! Brand cookies (3.25-7 oz),  cutlery, and aluminum foil are on sale for $1 each. Get a $2RR when you buy $10 worth of Nice! products. If you decided to buy any of the medicines above and earned the $10 RR, you could use it to buy $10 worth of these items for FREE and still earn a $2 RR.
Or buy $10 worth of these items and earn the $2rr without rolling anything for a net cost of .80¢ on them.






Friday, October 21, 2011

Free Sample Aveeno Shampoo and Conditioner

Today's Free Sample comes from the Walmart site.

Get a Free Sample of Aveeno Living Color Shampoo and Conditioner.

Get your Free Sample Here.

I can't wait to try this one out!

Has anyone already tried it? What did you think?

Sonja ♥