A place for Maine's Frugalistas to Share Information on Matching Coupons with Upcoming Sales to Maximize Savings to Your Budget. Welcome, Friends ♥
Showing posts with label maine coupon blog. Show all posts
Showing posts with label maine coupon blog. Show all posts

Wednesday, February 8, 2012

21 jars of Ragu pasta sauce and 3 packages of UP2U gum at Shaw's today all for $20.54.

I used (7) $1.25/3 Ragu Sauce and (3) $1/1 UP2U gum.

Ragu Sale Price $1.29 when you buy 10 jars less .41¢ ($1.25/3)= .88¢ each.

UP2U gum $1.49 less coupons= .49¢

I was totally wanting to purchase 40 jars of Pace picante/salsa currently on sale for .99¢ when you buy 10 jars. With my .75/2 coupons, these would have totalled $9.60 for all 40 jars! GREAT stock up price!!! Buuuuut... I didn't order in advance and both Ellsworth and Bangor Shaw's were out of stock. What to do? R-A-I-N-C-H-E-C-K!!! After a quick call to my husband to ask him to swing into the Bangor Shaw's to request said rain check and his doing so, I can relax, knowing I will be able to stock up on these for only .24¢/jar.

These coupons do not expire until April, so if you have them still, I highly recommend getting a rain check tomorrow for this stock up price!

What sales have you friends found this week?
Sonja ♥

Sunday, January 8, 2012

Sales for January 8th-12th

Walgreen's
I found a few interesting items for Walgreen's this week. Some of these are not yet combined with its coupon match up, (if I can find a coupon for them), but it is a start...

I am planning another stock up for both Bugles and Chex Mix. These are on sale for 4/$6 with an in store coupon for $1 off 4. 4/$5=$1.25 each. There is a $1/2 coupon in this week's everyday saver coupon insert. Using two of them brings the price to 4/$3 or .75¢/bag.  I found a coupon HERE at coupons.com for .50/2 Chex Mix, bringing the cost to $1/bag. You can print these twice. Bugles are $1.25 each bag.

Eclipse and Orbit gum is on sale for .79¢ with an in ad coupon on page 4. Limit 4.

Butterball Chicken Broth 14.5 oz cans are on sale for 2/$1 with in ad coupon, also on page 4. Limit 4.

Domino Sugar 4 lb bags are on sale for $2.49/bag with in ad coupon on page 5. Limit 5.

Reach Total Care Floss 30 yards on sale for $2.99. Print a $1/1 off any coupon HERE to bring the cost to $1.99 and earn a $2 RR on your next order. You can print two times. Two FREE Reach Total Care Floss Yards.

Kids Omega Smart Ultimate Fish Oils 60 ct with DHA on sale for $10 with a $10 register reward, which makes it like getting it for FREE. Limit 1 per transaction.

Blistex Lip Balm on sale for .99¢ with in ad coupon. There is a $1/2 off any Blistex Lip Care Products coupon that expires on 1/31/12. This brings the price to .49¢ each.

Tom's of Maine Unscented Deodorant, Cool Mountain Mint Mouthwash, and Toothpaste are each on sale for $3.99 with a $3 RR for use on your next purchase for a cost of .99¢ each.

Syntha-6 Meal Replacement Bar on sale for $1.89 with a $1.89 RR for use on your next purchase making this like getting it FREE.

Rite Aid:

Kellogg's Raisin Bran is on sale with a Buy One, Get One Free. I printed two copies of the .70¢/1 from coupons.com last week. These can be combined to get $1.40/2. The price of these is not listed, so I will have to check that before I decide to buy at this price. The ad mentions there being a $1/3 coupon in Sunday's paper, but I didn't see it. I will have to look more thoroughly.

ThermaCare Heat Wrap on sale for $3.00 with a $3.00 RR for your next purchase makes this FREE. Limit one per card.

Shaw's:

Land O Lakes Margarine or Spread is on sale for $1.69. Use the .75/1 coupon from 11/13/11 Smartsource, which doubles to $1.50, making each only .19¢. Our family prefers butter, but it would be good to have some of these in the freezer for cooking or to have on hand in a pinch when the butter prices are higher.

Wet Ones Wipe is on sale for $2.49. There were links to coupons.com for a .75/1 printable coupon, but I could not find it when I checked today. If you already printed the coupon, this would double to $1.50, bringing the cost to .99¢ each.

Coffee Mate Flavored Creamers are on sale for $1.99. Use the .75¢/2 printable coupon HERE to make the sale price $1.24 each.

Pennsylvania Dutch Noodles on sale for $1.00 are perfect for stews and soups to warm my family's bellies on cold, winter nights. Print your facebook coupon HERE for $1/2. Final cost $1.00 for 2 bags.

CVS:

Suave Invisible Solid is on sale for $1. You can use the .75¢/1 coupon from this week's Red Plum insert to make these .25¢ each.

According to a post by BargainBrianna today, All laundry detergent is on sale for $2, not $4. You can use the $1/1 coupons in last week's paper to make them only $1 each!!! You may be able to download a printable $1/1 coupon HERE. They will go fast, though. Great price, right? Additionally, it qualifies for the $10 CVS Gift Card when you spend $30 special this week. Gotta love that!

More to come as I scan through Walmart, Target, and Hannaford sales for the week. So, check back again.

Goodnight, Friends.
Sonja ♥





Sunday, October 30, 2011

Hannaford Catalina Happiness

I was so excited about this deal that I almost forgot the bag of yogurts I purchased when I walked out of the store. Thankfully, my husband was less distracted than I and caught my error. My sale purchases would have been less exciting had I forgotten a bag at the register and then, had to turn around to retrieve them. Crisis averted, this is what happened.

I cashed my check at Hannaford last Friday because I needed to be at a friend's house early in the morning and was in town before the bank was to be open. I hate doing that, but it was a necessary evil for the day. This being so, I had a $2 rebate coming, if I spent $15 in groceries. I wasn't sure I was going to be able to make this work for myself. I did not intend to spend this much money. I also had (2) $2 and (1) $1 catalinas in my wallet, and I had a catalina for $2 off Rachel Ray's Nutrish Dog Food. Keep in mind that for every 4 Hannaford My Essentials items I purchased, I would earn another $1 catalina.

I started by purchasing:
3- cans My Essentials Chicken Soups 2/$1
2- cans My Essentials Evaporated Milk (Sean wanted to make "snow cream" after the storm with the kids today) .99¢
2- cans My Essentials Green Beans 2/$1
2- cans My Essentials Peas 2/$1
2- cans My Essentials Corn 2/$1
1- 5 lb bag My Essentials Sugar $3.39 (needed it for the table wine Sean and I racked today)
13- My Essential Yogurts .45¢
Total Cost: $15.85 less $5 Catalinas= $10.85 out of pocket and I earned (1) $6 Catalina.
Net total spent $4.85

Then, I purchased 1 bag of Rachel Ray's Nutrish Dog Food for $8.49. Less $2/1 catalina which printed when I bought my last bag and $6 catalina equalled .92 cents out of pocket and I earned another $2/1 Catalina for Rachel Ray's Nutrish Dog Food.

I was very happy with this result.
How have you used the Hannaford Catalina Event?
Sonja ♥

Wednesday, October 26, 2011

Hannaford... More Catalina Purchases

Since I needed to bring my eldest son and eldest daughter into town to work today, I decided to go next door and attempt to roll the catalinas I earned a couple of days ago at the Hannaford in Hampden. I had (1) $2 and (1) $1 catalinas to start today.

I decided to buy (8) cans of My Essentials canned vegetables. The total came to $4. I paid with a $2 catalina, $2 cash, and I earned a $2 Catalina. 8 cans of vegetables for $2 equals .25¢ each can. Then, I purchased (2) cans of My Essentials chicken soup and (2) packages of My Essentials biscuits. The total came to $1.90. I paid with $1 catalina, .90¢ cash, and earned a $1 catalina. The soup cost .25¢ each and the biscuits cost .20¢ each.

I have to drive passed a Hannaford's tomorrow and I think I will purchase My Essentials Yogurt on sale for .45¢ each. I'm going to buy (8) yogurts for $3.60 and use (1) $2 catalina, $1.60 in cash, and earn a $2 catalina. Yogurt cups for .20¢? I can soooo live with that. Which makes me wonder....

According to Dannon Yogurt (and I assume if you can freeze Dannon's yogurt, you can freeze other brands, too.) Read the article yourself HERE.


Can DANNON yogurt be frozen?
It's okay to freeze yogurt, especially if you're packing yogurt for lunch the next day. However, when refrigerated cup yogurt is frozen it may not retain all of its live culture activity and the product may undergo some changes. These changes could include texture and/or taste changes. Because some individuals do not find these changes to their liking, it is recommended that you "test freeze" one cup or just a small sample from a 32 oz. container first, before freezing a large quantity...

Here is  fun snack idea- push a wooden stick into the center before freezing the cup.

I think there may be lots of yogurts moving in to live in my freezer, while this promotion is underway. My kids love yogurt. And, I love the idea a frozen yogurt as a treat.

Have any of you frozen yogurt before? What were the results?
Sonja ♥